نورگیر ساختمان چیست؟ پوشش سقف نورگیر

توسط0
611
نورگیر ساختمان چیست؟ پوشش سقف نورگیر

 نورگیر ساختمان

نورگیرساختمان همواره از دیرباز جزء لا ینفک ساختمان ها بوده و می باشد. همیشه یکی از دغدغه های ساکنان و مهندسین ساختمان ساخت خانه ها و ساختمان هائی با داشتن شرایط نورگیری خوب بوده و می باشد.
امروزه ساخت ساختمان های بلند مرتبه درکنار یکدیگر وچسبیده به هم باعث شده تا جهت تامین نورطبیعی برای روشنائی ساختمان درروز ، فضائی به عنوان نورگیر تعبیه می شود. این فضا که در قالب حیاط خلوت یا پاسیو نیز نامیده شده و مورداستفاده قرار می گیرد.

سقف نورگیر یا سقف پاسیو چون با فضای بیرون در ارتباط می باشد در معرض تغییرات جوی قرارداشته و رابطی بین هوای بیرون و داخل ساختمان می باشد. از اینرو پوشش سقف نورگیر یا پوشش نورگیرساختمان جهت محافظت در برابر بارش برف و باران و همچنین هدر رفتن انرژی ازاین قسمت ساختمان صورت می گیرد. به گونه ای که از عبور نور خورشید جهت روشنائی فضای داخل ساختمان نیز مانعی نباشد.

به منظور پوشش سقف نورگیر و پوشش نورگیرپاسیو و نورگیر حیاط خلوت از نورگیرحبابی یا سقف پلیکربنات استفاده می شود تا ضمن آببندبودن دربرابر بارش برف و باران وعایق بودن درگرما و سرما قادر به عبوردهی نور خورشید در روز باشند.

سقف نورگیر یا پاسیو
سقف نورگیر

پوشش سقف نورگیر ساختمان

پوشش سقف نورگیر با نورگیرحبابی همانند یک سقف اصلی از استحکام ،بارپذیری و ضربه پذیری و دوام بالائی برخوردار می باشد. با نصب یک دستگاه بازشو روی یکی از نورگیر های حبابی امکان تهویه هوا و اگر سقف پاسیو یا سقف حیاط خلوت در طبقه اول ساختمان باشد امکان دسترسی به فضای بالای سقف را جهت تعمیر ونگهداری میسر می سازد.

پوشش نورگیر ساختمان و انواع آن
بخوانید ...

پوشش نورگیرساختمان با نورگیرحبابی یا با ورق پلی کربنات به صورت نورگیر قوس دارپلی کربنات و نورگیر گنبدی پلی کربنات، ضمن عایق آببندی و عایق گرما و سرما می باشد که باتوجه به گران بودن انرژی و معضلات مربوط به آلودگی هوا و گرم شدن زمین در راستای کم مصرف کردن انرژی فسیلی حائز اهمیت می باشد.

 

پوشش سقف نورگیر ساختمان

پوشش سقف نورگیر ساختمان به صورتی که پوشش مورد نظر خاصیت عبور نور خورشید در روز را داشته باشد از دیر باز وجود داشته و همواره معماران و مهندسان بحث نورگیر در ساختمان و نورگیر بودن ساختمان را در نظر می گرفتند و در تمام طراحی ها این بحث نورگیر مورد توجه قرار می گرفت.

پوشش سقف نورگیر ساختمان
پوشش سقف نورگیر ساختمان

از آنجائی که تامین نور فضای داخل ساختمان از طریق نورخورشید مستلزم ارتباط با فضای بیرون می باشد یکی از معضلات این بخش ( همان نورگیر ساختمان ) ورود گرد و خاک و برف و باران و هم چنین هدر رفتن انرژی گرمائی و سرمائی از این قسمت ساختمان است که همواره وجود داشت.

 

روش های پوشش نورگیر

یکی از روش های پوشش نورگیر که معضلات فوق الذکر را تا حدی پوشش می داد پوشش با استفاده از شیشه بود که بر روی سپری آهن نصب می شد. پوشش با شیشه خود دارای ضعف هائی چون دید کامل از بیرون و در بیشتر اوقات فضای داخل حالت گلخانه ای می شد و از همه مهمتر به راحتی شکسته می شد و خطرات فراوانی در صورت شکستن برای ساکنین داشت.

روش های پوشش نورگیر
روش های پوشش نورگیر

در دهه های اخیر با ورود ورق پلی کربنات و محصولات هم خانواده آن از جمله ورق اکرولیک به بازار پوشش سقف نورگیر با استفاده از ورق پلی کربنات و نورگیر حبابی و ورق های فایبر گلاس مورد استفاده قرار گرفت. امروزه مدل های جدید ورق پلی کربنات و نورگیر حبابی که در طرح های متنوع تولید و اجرا می گردد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

انواع نورگیر در ساختمان؛ نورگیر چیست؟
بخوانید ...

 

اجرای سقف نورگیر

اجرای سقف پلی کربنات و اجرای سقف نورگیر با نورگیر حبابی به لحاظ تنوع رنگ، تنوع در طرح های اجرائی، صددرصد آب بند بودن، عایق گرما و سرما بودن مقاومت ضربه ای و بارپذیری بالا، قابلیت نصب بازشو جهت تهویه و دسترسی به سقف، ایمن بودن طوری که حتی در صورت شکستن خطرات ناشی از شیشه راندارد.

پوشش سقف نورگیر و اجرای نورگیر سقفی در ساختمان های مختلف از جمله ساختمان های مسکونی باشد یا تجاری و اداری و … وهمچنین اجرا درقسمت های مختلفی که نورگیر باید پوشانده شود اعم از نورگیر وید مرکزی، نورگیر حیاط خلوت از طبقه اول یا از پشت بام متفاوت می باشد.

 

پوشش سقف نورگیر با ورق پلی کربنات یا با نورگیر حبابی

پوشش سقف نورگیر یا با ورق پلی کربنات صورت می گیرد یا با نورگیر حبابی. اجرای سقف نورگیر با ورق پلی کربنات می تواند به صورت نورگیر تونلی، نورگیر گنبدی، نورگیر هرمی، شیبدار و … صورت پذیرد و اغلب جهت پوشش نورگیر های سقفی یعنی از پشت بام و جاهائی که دور تا دورنورگیر باز باشد و در سینه دیوار اجرا نشود. اجرای نورگیر حبابی تقریبا جهت پوشش همه نوع نورگیر هائی کاربرد داشته و قابل اجرا می باشد.

نورگیر حبابی به علت متریال بکار رفته در فرآیند تولید چون پایه از جنس فایبرگلاس و حباب از جنس ورق اکرولیک و آب بندی با نوار های ایزوگام ضمن آببندی بی نقص و با دوام کل کار دارای دوام بالای ۱۵ سال می باشد و در صورت بروز مشکل قابلیت تعمیر به صورت برگشت به حالت اول را نیز دارد.

نورگیرهای سقفی و کاربرد آنها در ساختمان
بخوانید ...

ورق های پلی کربنات نیز به لحاظ قابلیت انعطاف حتی با دست و همچنین همانند نورگیر های حبابی قابلیت همجواری با دیگر مصالح ساختمانی امکان نصب بر روی سازه های مختلف قوس دار، گنبدی، هرمی و … را نیز دارد.

 

تنوع سقف نورگیر

تنوع سایز و رنگ در نورگیر های حبابی و دوام بالای آن امکان استفاده از نورگیر حبابی در پوشش سقف نورگیر با اشکال هندسی مختلف، مخصوصا مربع، مستطیل و… قابل اجرا می باشد.

پوشش سقف نورگیر و پوشش نورگیر ساختمان ها با استفاده از ورق پلی کربنات به صورت نورگیر تونلی، نورگیر گنبدی، نورگیر هرمی و… روی وید و سقف نورگیر هائی که به شکل مربع ، مستطیل، دایره و چند ضلعی هستند قابل اجرا بوده و تنوع در طرح سازه و رنگ ورق های پلی کربنات و زیبائی که به ساختمان می دهد باعث استقبال گسترده از این محصول شده است.

تنوع سقف نورگیر
تنوع سقف نورگیر

پوشش سقف نورگیر ساختمان با استفاده از ورق پلی کربنات و نورگیر حبابی بهترین و در واقع تنها گزینه ممکن می باشد. زیرا این نوع پوشش ضمن قابلیت نصب و یکی شدن با اکثر مصالح ساختمانی به واسطه تنوع در طرح و رنگ وسایزبا طرح های جدیدی که برای زیبا سازی فضای داخل و نمای ساختمان ها در نظر می گیرند کاملا منطبق می باشد.

 

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما