نورگیر سقفی اتاق خواب و مزایای استفاده از آن در اتاق خواب

توسط0
2410
نورگیر سقفی اتاق خواب و مزایای استفاده از آن در اتاق خواب

نورگیر سقفی اتاق خواب

در معماری مدرن امروز نور طبیعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. البته در معماری سنتی ایرانی نیز نور طبیعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است. معماران برای طراحی ساختمان‌ها و بخش‌های مختلف آن تلاش می‌کنند تا در طراحی‌های خود از نور طبیعی خورشید بهره برند. چرا که استفاده از نور خورشید در ساختمان مزایای بسیاری چه از جهت زیبایی و روح بخشیدن به منازل و چه از لحاظ صرفه جویی در مصرف انرژی‌ها دارد. نورگیر سقفی برای اتاق‌ خواب ها هستند بهترین گزینه هستند زیرا نیازی به فضای اضافه ندارند و نور را از سقف به‌صورت یکنواخت در اتاق قسمت می‌کنند.

نورگیر سقفی اتاق خواب
نورگیر سقفی اتاق خواب

برای حل کردن اتاق های تاریک معماران و طراحان ساختمان به سراغ نورگیرها می‌روند نورگیر سقفی یا نورگیر سقف حیاط خلوت یکی از جدیدترین راه‌حل‌ها برای خانه‌هایی است که در آن‌ها نور وجود ندارد. نورگیرها بیشتر در اتاق‌ خواب‌ها، سالن پذیرایی و اتاق مطالعه استفاده می‌شوند.

 

مزایای نورگیر سقفی اتاق خواب

  • داشتن نور طبیعی در طول روز
  • برای افرادی که از صبح زود بیدار شدن با نور خورشید لذت می‌برید یک اتاق خواب نورگیر می‌تواند برای آنان لذت بخش باشد.
  • کمک به گرم یا سرد شدن اتاق در زمستان و تابستان اشاره کرد.
  • وجود پنجره سقفی کمک می‌کند تا در تابستان هوای گرم خارج شود. زیرا هوای گرم سبک است و در ارتفاع قرار می‌گیرد و اگر خروجی هوا در سقف وجود داشته باشد هوای گرم راحت‌تر از اتاق خارج می‌شود.
  • در روزهای سرد زمستان نیز به علت تابش مستقیم نور خورشید از طریق نور گیرهای سقفی محیط اتاق خواب سریعتر گرم می‌شود.

 

نیاز اتاق خواب به نورگیر سقفی

اتاق خواب ازجمله مکان‌هایی در منزل است که بیشترین زمان را در آن سپری می‌شود به همین دلیل اهمیت بسیار زیادی دارد. اتاق خواب بر روی کیفیت خواب به طور مستقیم تأثیر می‌گذارد و راندمان کاری و زندگی‌ افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد بنابراین معماری آن از سایر بخش‌های خانه خیلی مهم‌تر است. از کارهای جدیدی که امروزه معماران از آن برای اتاق خواب‌ها استفاده می‌کنند نور طبیعی در آن‌ها می‌باشد چرا که باعث روشنایی اتاق و زیبایی و جذابیت آن می‌شود.

نورگیر سقفی اتاق خواب
نورگیر‌ سقفی اتاق‌خواب

اتاق‌خواب‌های تاریک و بدون نور طبیعی علاوه بر اینکه مصرف انرژی‌ را افزایش می‌دهند ذهن شما را خسته و افراد را افسرده می‌کنند. نورگیر سقفی یا نورگیر حبابی بهترین پیشنهادی است که می‌توانید برای بهره‌گیری از نور طبیعی در اتاق خواب قرار دهید و از نور طبیعی آن در طول روز لذت ببرید.

 

انواع نورگیر سقفی اتاق خواب

نورگیرهای سقفی اتاق انواع مختلفی دارند که در اجرا، ابعاد و طراحی با یکدیگر تفاوت دارند، تمام نورگیرها برای اجرا در اتاق خواب مناسب نیستند در ادامه این مقاله چند نموه از نورگیرهایی که در اتاق خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌پردازیم:

 

نورگیر سقفی محدب اتاق خواب

نورگیر سقفی محدب که برای اتاق خواب استفاده می‌کنند، در طراحی تقریبا مشابه نورگیر حبابی می‌باشد با این تفاوت که نور بیشتری را از بیرون به محیط داخلی ساختمان منتقل می‌کند. این نوع نورگیر برای اتاق‌هایی است که مطلقا نور ندارد و یا بدون پنجره می‌باشند می‌تواند گزینه خیلی مناسبی باشد.

 

نورگیر سقفی حبابی

از مهم ترین نکات در اتاق خواب تعبیه نور کافی است به این منظور، می‌توان از نورگیرهای سقفی استفاده کرد. نورگیر حبابی که به منظور پوشش سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد موجب افزایش زیبایی و حفظ نور محیط می‌شود.

نورگیرحبابی
نورگیرحبابی

یکی از پر استفاده‌ترین نورگیرهای سقفی نوع نورگیر‌ها حبابی می‌باشد. این نوع از نورگیر سقفی از بالا شبیه به گنبد است و در کنار نور زیبایی خاصی نیز به فضا می‌بخشد. این نورگیرها در انواع ثابت و بازشو و با اندازه و رنگ‌های متنوعی در بازار عرضه می‌شوند.

 

نورگیر سقفی مسطح اتاق خواب

یکی از پرکاربردترین و مشهورترین نوع از نورگیرهی سقفی که در اتاق خواب ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، نورگیرهای مسطح هستند. این نوع از نورگیرها برای بیشتر ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نورگیر سقفی مسطح
نورگیر سقفی مسطح

این نورگیرها کاربرد زیادی در اتاق‌ها و سایر بخش‌های ساختمان دارند. این نورگیرها با توجه به ابعاد مدنظر ساختمانی که قرار است نورگیر در آن‌ها استفاده شود ساخته و پیاده‌سازی می‌شوند و ثابت هستند، باز و بسته نخواهند شد. این نورگیر سال‌های زیادی است که در ساختمان‌های مختلف اعم از ساختمان‌های اداری و ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

نورگیر سقفی هرمی

یکی دیگر از انواع نورگیرهای سقفی که در اتاق خواب‌ها کورد استفاده قرار می‌گیرند نورگیر سقفی هرمی است. این نوع از نورگیر گزینه مناسبی برای مناطقی هستند که بارندگی در آن‌ها زیاد است.

نورگیرسقفی هرمی
نورگیر سقفی هرمی

ساختار هرمی این نوع از نورگیرها در ساختمان‌ها کاربرد بسیاری زیادی دارد. این نورگیرها در کنار نورگیرهای مسطح پرکاربردترین نوع از نورگیرهای ثابت هستند که باز و بسته نمی‌شوند.

54321
(2 votes. Average 5 of 5)
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما