نورگیر ساختمان چیست؟ پوشش سقف نورگیر

توسط2
2695
نورگیر ساختمان چیست؟ پوشش سقف نورگیر

 نورگیر ساختمان

نورگیرساختمان همواره از دیرباز جزء لا ینفک ساختمان ها بوده و می باشد. همیشه یکی از دغدغه های ساکنان و مهندسین ساختمان ساخت خانه ها و ساختمان هائی با داشتن شرایط نورگیری خوب بوده و می باشد.
امروزه ساخت ساختمان های بلند مرتبه درکنار یکدیگر وچسبیده به هم باعث شده تا جهت تامین نورطبیعی برای روشنائی ساختمان درروز ، فضائی به عنوان نورگیر تعبیه می شود. این فضا که در قالب حیاط خلوت یا پاسیو نیز نامیده شده و مورداستفاده قرار می گیرد.

سقف کاذب حیاط خلوت
سقف کاذب حیاط خلوت

سقف نورگیر یا سقف پاسیو چون با فضای بیرون در ارتباط می باشد در معرض تغییرات جوی قرارداشته و رابطی بین هوای بیرون و داخل ساختمان می باشد. از اینرو پوشش سقف نورگیر یا پوشش نورگیرساختمان جهت محافظت در برابر بارش برف و باران و همچنین هدر رفتن انرژی ازاین قسمت ساختمان صورت می گیرد. به گونه ای که از عبور نور خورشید جهت روشنائی فضای داخل ساختمان نیز مانعی نباشد.

به منظور پوشش سقف نورگیر و پوشش نورگیرپاسیو و نورگیر حیاط خلوت از نورگیرحبابی یا سقف پلیکربنات استفاده می شود تا ضمن آببندبودن دربرابر بارش برف و باران وعایق بودن درگرما و سرما قادر به عبوردهی نور خورشید در روز باشند.

 

اهمیت نورگیر در ساختمان

اجرای نورگیر ساختمان یا به عبارتی در نظر گرفتن و تعبیه فضائی در ساختمانها مخصوصا آپارتمانها جهت تامین نور برای اتاقهائی که در راستای شرق به غرب نیستند بسیار حائز اهمیت می باشد. از طرفی پوشش نورگیر ساختمان، پوشش حیاط خلوت و پوشش پاسیو، که بعنوان تامین کننده نور ساختمانها در روز کاربرد دارند، در سالهای اخیر مخصوصا در کشور ما که قیمت انرژی افزایش یافته اهمیت گسترده ای پیدا کرده است یا به عبارتی در نظر گرفتن و تعبیه فضائی درساختمانها و اجرای سقف حیاط خلوت مخصوصا آپارتمانها جهت تامین نور برای اتاقها مهم شده است.

از آنجائی که سقف حیاط خلوت و سقف پاسیو مستقیم به فضای آزاد ارتباط مستقیم دارد، از جمله قسمتهای ساختمان می باشد که محل هدر رفتن انرژی گرمائی و سرمائی از داخل ساختمان به بیرون می باشد، از اینرو و همچنین ضمن جلوگیری از نفوذ برف و باران به دیواره و پنجره های مشرف به نورگیر ساختمان و از طرفی حفط نورگیر بودن ساختمان (عبور دادن نور خورشید در روز،از این قسمت ساختمان) اجرای نورگیر حبابی و پوشش نورگیر ساختمان با ورق پلی کرنات بصورت نورگیر تونلی و نورگیر گنبدی، بهترین گزینه ممکن جهت پوشش سقف حیاط خلوت می باشد. شایان ذکراست تمامی پروژه ها و محصولات تولیدی شرکت سایه روشن دارای 5 سال گارانتی آببندی و تغییر رنگ ورقها در مقابل عوامل جوی و10سال خدمات پس ازفروش شرکت سایه روشن می باشد.

پوشش سقف پاسیو ضمن صددرصد آببند بودن وعایق صوتی و گرما وسرما بودن ،قابلیت عبور نور را نیز دارد. همچنین تنوع رنگ ورقها و تنوع سایز و طرح نورگیرهای تولیدی شرکت سایه روشن باعث زیبائی ساختمان نیز خواهد شد.

 

انواع نورگیر ساختمان

نورگیرها عموماً حفره­ هایی هستند که در سقف ساختمان­ ها تعبیه می ­شوند و از موادی ساخته می­ شوند که نور طبیعی می­ تواند در طول روز از آنها عبور کند و وارد ساختمان شود. برخی انواع رایج­ تر آن را در ادامه معرفی می­ کنیم.

انواع نورگیر ساختمان
انواع نورگیر ساختمان

 

نورگیر تهویه ای

این نوع نور گیر کاملا قابلیت باز و بسته شدن را دارد و معمولا بیشتر در بالای آشپزخانه و سرویس بهداشتی از آن استفاده می شود تا رطوبت و بوی بد را به بیرون بفرستد.

 

نورگیر لوله ای

یکی از انواع جدید نورگیرهای موجود در بازار، نورگیرهای لوله­ ای هستند. استفاده از این نورگیر در جاهایی ترجیح داده می­ شود که امکان نصب نورگیرهای ثابت یا تهویه ­ای روی بام وجود ندارد ، یا فضای خالی بام بسیار کوچک است.

 

نورگیر ثابت

نورگیرهای ثابت رایج­ترین نوع نورگیرها هستند. این نورگیرها فاقد قابلیت باز شدن و تهویه هوا هستند و کاملاً با سقف یکپارچه می ­شوند.

نورگیر ثابت
نورگیر ثابت

 

نورگیر پلیمری محدب

نوع جدیدی از نورگیر است که به جای شیشه از پلاستیک قوی استفاده شده است تا هنگام تابش نور خورشید به آن نور به صورت یکسان در همه جا پخش شود.

نورگیر پلیمری محدب
نورگیر پلیمری محدب

 

 

نورگیر اختصاصی ساختمان

این نوع نورگیر هم بسته به طرح ساختمانی به صورت اختصاصی ساخته می شود.

 

نورگیر هرمی ساختمان

این نوع نورگیر بر اساس شکل هرم ­مانند آن نامگذاری شده است . در ساختار این نورگیرها چارچوبی با سطوح شیب­دار و یک قاعده­ ی افقی وجود دارد که می­ تواند بسته به کاربردی که از آن انتظار می ­رود و شرایط بام، در اندازه­ های مختلفی ساخته و نصب شود.

مدل هرمی
مدل هرمی

 

نورگیر طاقی

این نوع نورگیر بیشتر در ساختمان­ های غیرمسکونی استفاده می­شود. با توجه به اینکه این نورگیرها سطح بزرگی را پوشش می ­دهند، ممکن است حریم خصوصی ساکنان را به خطر بیندازند و به همین دلیل از آنها در ساختمان ­های مسکونی استفاده نمی­ شود. این نورگیرها عموماً بیش از هشتاد درصد و گاهی تمام سطح بام را در بر می­ گیرند.

 

پوشش سقف نورگیر ساختمان

پوشش سقف نورگیر با نورگیرحبابی همانند یک سقف اصلی از استحکام ،بارپذیری و ضربه پذیری و دوام بالائی برخوردار می باشد. با نصب یک دستگاه بازشو روی یکی از نورگیر های حبابی امکان تهویه هوا و اگر سقف پاسیو یا سقف حیاط خلوت در طبقه اول ساختمان باشد امکان دسترسی به فضای بالای سقف را جهت تعمیر ونگهداری میسر می سازد.

پوشش سقف نورگیر ساختمان
پوشش سقف نورگیر ساختمان

پوشش نورگیرساختمان با نورگیرحبابی یا با ورق پلی کربنات به صورت نورگیر قوس دارپلی کربنات و نورگیر گنبدی پلی کربنات، ضمن عایق آببندی و عایق گرما و سرما می باشد که باتوجه به گران بودن انرژی و معضلات مربوط به آلودگی هوا و گرم شدن زمین در راستای کم مصرف کردن انرژی فسیلی حائز اهمیت می باشد.

 

روش های پوشش نورگیر ساختمان

یکی از روش های پوشش نورگیر که معضلات فوق الذکر را تا حدی پوشش می داد پوشش با استفاده از شیشه بود که بر روی سپری آهن نصب می شد. پوشش با شیشه خود دارای ضعف هائی چون دید کامل از بیرون و در بیشتر اوقات فضای داخل حالت گلخانه ای می شد و از همه مهمتر به راحتی شکسته می شد و خطرات فراوانی در صورت شکستن برای ساکنین داشت.

روش های پوشش نورگیر
روش های پوشش نورگیر

در دهه های اخیر با ورود ورق پلی کربنات و محصولات هم خانواده آن از جمله ورق اکرولیک به بازار پوشش سقف نورگیر با استفاده از ورق پلی کربنات و نورگیر حبابی و ورق های فایبر گلاس مورد استفاده قرار گرفت. امروزه مدل های جدید ورق پلی کربنات و نورگیر حبابی که در طرح های متنوع تولید و اجرا می گردد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

 

اجرای سقف نورگیر ساختمان

اجرای سقف پلی کربنات و اجرای سقف نورگیر با نورگیر حبابی به لحاظ تنوع رنگ، تنوع در طرح های اجرائی، صددرصد آب بند بودن، عایق گرما و سرما بودن مقاومت ضربه ای و بارپذیری بالا، قابلیت نصب بازشو جهت تهویه و دسترسی به سقف، ایمن بودن طوری که حتی در صورت شکستن خطرات ناشی از شیشه راندارد.

نحوه اجراء
نحوه اجراء

پوشش سقف نورگیر و اجرای نورگیر سقفی در ساختمان های مختلف از جمله ساختمان های مسکونی باشد یا تجاری و اداری و … وهمچنین اجرا درقسمت های مختلفی که نورگیر باید پوشانده شود اعم از نورگیر وید مرکزی، نورگیر حیاط خلوت از طبقه اول یا از پشت بام متفاوت می باشد.

 

پوشش نورگیر ساختمان با ورق پلی کربنات یا با نورگیر حبابی

پوشش سقف نورگیر یا با ورق پلی کربنات صورت می گیرد یا با نورگیر حبابی. اجرای سقف نورگیر با ورق پلی کربنات می تواند به صورت نورگیر تونلی، نورگیر گنبدی، نورگیر هرمی، شیبدار و … صورت پذیرد و اغلب جهت پوشش نورگیر های سقفی یعنی از پشت بام و جاهائی که دور تا دورنورگیر باز باشد و در سینه دیوار اجرا نشود. اجرای نورگیر حبابی تقریبا جهت پوشش همه نوع نورگیر هائی کاربرد داشته و قابل اجرا می باشد.

نورگیر حبابی به علت متریال بکار رفته در فرآیند تولید چون پایه از جنس فایبرگلاس و حباب از جنس ورق اکرولیک و آب بندی با نوار های ایزوگام ضمن آببندی بی نقص و با دوام کل کار دارای دوام بالای 15 سال می باشد و در صورت بروز مشکل قابلیت تعمیر به صورت برگشت به حالت اول را نیز دارد.

ورق های پلی کربنات نیز به لحاظ قابلیت انعطاف حتی با دست و همچنین همانند نورگیر های حبابی قابلیت همجواری با دیگر مصالح ساختمانی امکان نصب بر روی سازه های مختلف قوس دار، گنبدی، هرمی و … را نیز دارد.

 

تنوع سقف نورگیر ساختمان

تنوع سایز و رنگ در نورگیر های حبابی و دوام بالای آن امکان استفاده از نورگیر حبابی در پوشش سقف نورگیر با اشکال هندسی مختلف، مخصوصا مربع، مستطیل و… قابل اجرا می باشد.

پوشش سقف نورگیر و پوشش نورگیر ساختمان ها با استفاده از ورق پلی کربنات به صورت نورگیر تونلی، نورگیر گنبدی، نورگیر هرمی و… روی وید و سقف نورگیر هائی که به شکل مربع ، مستطیل، دایره و چند ضلعی هستند قابل اجرا بوده و تنوع در طرح سازه و رنگ ورق های پلی کربنات و زیبائی که به ساختمان می دهد باعث استقبال گسترده از این محصول شده است.

تنوع مدلها
تنوع مدلها

پوشش سقف نورگیر ساختمان با استفاده از ورق پلی کربنات و نورگیر حبابی بهترین و در واقع تنها گزینه ممکن می باشد. زیرا این نوع پوشش ضمن قابلیت نصب و یکی شدن با اکثر مصالح ساختمانی به واسطه تنوع در طرح و رنگ وسایزبا طرح های جدیدی که برای زیبا سازی فضای داخل و نمای ساختمان ها در نظر می گیرند کاملا منطبق می باشد.

2 دیدگاه
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما