سقف متحرک چیست و در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

توسط2
2228
سقف متحرک چیست و در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

سقف متحرک چیست؟

سقف متحرک یا سقف‌های تاشو، به نوعی از سقف‌ها گفته می‌شود که با استفاده از نیروی یک موتور الکتریکی، باز و بسته می‌شوند. فناوری‌های نوین در طراحی و تولید انواع سقف‌های متحرک منجر به ارائه محصولات بسیار کاربردی و زیبا شده است به گونه ای که قابل نصب در تمام شرایط آب و هوایی و موقعیت‌های داخل و بیرون از ساختمان می‌باشند. سقف‌های متحرک برای ایجاد سایه و در امان بودن از نور خورشید در ساختمان‌ها نصب می‌شوند.

سقف متحرک چیست؟
سقف متحرک چیست؟

از کاربرد سقف‌های متحرک برای تراس مجتمع‌های مسکونی، هتل‌ها، استخرهای روباز، ویلاها، رستوران‌ها و کافه‌ها، اقامتگاه‌های تفریحی و سیاحتی، محوطه باغ و ….، استفاده می‌شود. این سقف‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلف وجود دارند و با فشار یک دکمه و از طریق ریموت کنترل، باز و بسته می‌شوند.

 

تاریخچه ساخت سقف متحرک

جالب است بدانید بر خلاف آنچه مردم راجب سقف‌های متحرک فکر می‌کنند این نوع پوشش سال‌هاست که در حال استفاده در شکل‌های متفاوت است و هر بار در چرخه تکامل شکلی جدید و زیبا تر به خود گرفته است به طوری که امروزه طرفداران خاص خود را دارد. با نگاهی سطحی به این پوشش می‌بینیم که در گذشته این پوشش با نام‌هایی دیگری همچون سایبان مورد استفاده قرار می‌گرفت به طوری که مردم مصر باستان برای محافظت از خود و اجناسشان در برابر تابش شدید آفتاب هنگام کار در سر در مغازه‌های خود از سایبان‌ها استفاده می‌کردند، در گذشته جنس این سایبان‌ها معمولا از حصیر یا پارچه کتان بود و اسکلت مربوطه به آن از الوار یا ریسمان ساخته می‌شد.

از اوایل قرن نوزدهم تکامل صنعتی این پوشش شروع شد و تغیرات چشمگیری در جنس و نوع ساخت و پرداخت آن ایجاد شد و طرفداران زیادی را در حوزه‌های مختلف همچون کشتی های بخاری، سازندگان آسیاب‌ها و بادبان‌ها را به  خود جلب کرد، مراحل تکامل این سایبان تا به امروز همچنان ادامه دارد.

 

سقف متحرک در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

از موارد کاربرد سقف متحرک می توان به سقف متحرک رستوران، پوشش سقف پاسیو، تراس، پوشش سقف استخر و … اشاره کرد.

 

سقف متحرک رستوران

سقف متحرک گزینه‌ای مدرن و ایده آل برای سقف اصلی و محوطه رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها که موجب جذابیت هرچه بیشتر فضای رستوران برای مشتریان شده و تجلی از زیبایی و مدرنیته را برای شما فراهم خواهد آورد. سقف متحرک شیشه ای یا سقف برقی پلی کربنات به عنوان سقف رستوران استفاده شده و امکان استفاده از نور طبیعی و زیبایی آسمان شب را فراهم کرده و با باز شدن امکان تهویه هوا بطور کامل را فراهم می‌کند سقف برقی شیشه ای لوکس ترین انتخاب برای فضای رستوران می‌باشد.

سقف متحرک رستوران
سقف متحرک رستوران

علاوه بر این سقف متحرک پارچه ای برای سرپوشیده کردن محوطه رستوران و استفاده در فضاهای باز ایده آل بوده و امکان استفاده از تمام فضاها را در شرایط آب و هوایی مختلف فراهم می‌آورد.

 

تراس

تراس‌ها یکی از فضاهایی هستند که همواره و در تمام فصول قابل استفاده نمی‌باشند. با استفاده از آن در تراس در منازل مسکونی و کاربری‌های تجاری می‌توان هرگاه که نیاز به فضای مسقف باشد تراس را به متراژ ساختمان اصلی اضافه نمود و در زمانی که نیاز به فضای باز تراس و استفاده از نور خورشید و هوای تازه می‌باشد با جمع کردن سقف به آن دسترسی داشت.

 

استخر

در هوای سرد و یا گرم با استفاده از سایبان متحرک استخر می‌توان از یک فضای دلپذیر بدور از گرما و سرمای محیط بیرون استفاده نمود و در هنگامی که نیاز به آفتابگیری و هوای باز است سقف را باز نمود. وجود یک سقف متحرک بر روی استخر مانع از ریختن فضولات و برگ درختان به درون آب استخر، کثیف شدن آن، تغیرات دمایی آب در اثر تابش خورشید، تبخیر آب و کاهش هزینه‌های نگهداری و بهره برداری از استخر می‌گردد.

سقف متحرک استخر
سقف متحرک استخر

امروزه افرادی که در منازل، ویلاها و برج‌هایی که استخر‌های روباز دارند، به دنبال آن هستند که بتوانند از استخر رو باز خود در تمام فصول استفاده کنند. یکی از متریال‌های به روز دنیا که می‌تواند فضای استخر آن‌ها را پوشش دهد سقف متحرک استخر است. ایجاد یک استخر چهار فصل در فضای باز به وسیله آن امکان پذیر خواهد بود.

 

روف گاردن

با کاهش فضاهای اشتراکی و مشاعات در ساختمان‌ها، طراحی روف گاردن در پشت بام ساختمان‌های مسکونی گسترش پیدا کرده است. مالکین و معماران ترجیح می‌دهند تا فضای روف گاردن بجز تامین فضای سبز به مکانی کاربردی با قابلیت استفاده ساکنین تبدیل نمایند. فضایی برای استراحت همراه با سایبان یکی از نیاز‌های اصلی روف گاردن‌ها در معماری مدرن امروزه می‌باشد. با قابلیت باز و بسته شدن یکی از گزینه‌های جذاب و کاربردی برای روف گاردن برج مسکونی می‌باشد.

54321
(2 votes. Average 5 of 5)
2 دیدگاه
نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام شما:*

وبسایت:

دیدگاه شما