سوالات متداول

سوالات متداول درباره خدمات ما

سوالاتی که زیاد از ما پرسیده می شود؟

پاسیو و حیاط خلوت هر دو جزء مشاعات ساختمان بوده و جزء فضای عمومی ساختمان هستند پاسیو فضایی در ساختمان میباشد که به منظور نورگیری و گردش هوای واحد ها یا اتاقهای پشت به آفتاب تعبیه میشود که اکثرا سه وجه آن دیوارهای اصلی ساختمان هستند و یک وجه آن باز است اما حیاط خلوت اکثرا در ساختمان های جنوبی هستند طوری که دسترسی به حیاط فقط از طبقه اول میباشد به همین دلیل ترددی در حیاط نبوده و فقط طبقه اول به آن دسترسی دارند که به این دلیل حیاط خلوت نام دارند.

جهت پوشش سقف حیاط خلوت یا پاسیو طوریکه سقف قابلیت عبور نورخورشید در روز را داشته باشد ، دو گزینه وجود دارد 1- نورگیرحبابی 2- ورق پلی کربنات . دلیل استفاده از نورگیرحبابی 1- چون آب بندی در این نوع پوشش مهم می باشد و ورق پلی کربنات به دلیل آب بندی با چسب آکواریوم در کناره ها زود خاصیت خود را از دست می دهد 2-همچنین در بارندگی ها به دلیل فاصله بین جداره های نازک ورق پلی کربنات سرو صدای آزاردهنده ای دارد 3 -و اینکه بازشو استانداردی نمی توان روی سقف پلی کربنات نصب کرد 4- امکان راه رفتن روی سقف پلی کربنات وجود ندارد 5 – در وحله اول ورق پلی کربنات کمی بیشتر از نورگیرحبابی نور عبور می دهد ولی در دراز مدت نفوذ گرد و خاک بین جداره ها و کنار شیارها نور به نصف کاهش می یابد. درعوض نورگیر حبابی تمام موارد ذکرشده بالا جز محاسن میباشد صددرصد آب بندی، بازشو استاندارد ، بارپذیری بالا، امکان رفتن روی سقف جهت نظافت و.. و ضمنا دارای دوام بیشتر نیز می باشد.شاید ورق پلی کربنات از نظر هزینه ای کمی ارزانتر از نورگیرحبابی باشد ولی در دراز مدت در واقع هدر دادن هزینه انجام شده خواهد شد.

امروزه به دلیل کم بودن فضا در آپارتمان ها و به منظور استفاده بهینه از فضاهای پرت اکثرا به پوشش سقف حیاط خلوت با پاسیو طبقه اول رو میاورند و این فضا را به فضای داخل ساختمان اضافه می کنند.وقتی صحبت از پوشش سقف حیاط خلوت میشود باید به نورگیر بودن سقف توام با استحکام کافی و آببند بودن توجه داشت زیرا اگر سقف نوگیر نباشد نه تنها نور خود فضا کور میشو بلکه قسمت بزرگی از نورگیر واحد هم از بین میرود.بهترین متلایر برای پوشش حیاط خلوت می باشد زیرا هم نورگیر می باشد هم از لحاظ استحکام، آببندی، زیبایی و امنیت فضای تحت پوشش کامال گارانتی دارد به صورتی که شما میتوانید از فضای حیاط خلوت یا پاسیو بعنوان اتاق استفاده نمایید.با توجه به بالا رفتن قیمت آپارتمان هزینه پوشش حیاط خلوت با توجه به قیمت آپارتمان بسیار به صرفه است. حتی در معامالت آپارتمان ، حیاط خلوت مسقف یک سوم قیمت آپارتمان ارزش دارد. 4 لزوم پوشش نورگیر ساختمان چیست؟ به علت ارتباط نورگیر و پاسیو ساختمان با فضای بیرون طبیعتا درمعرض تمام عوامل طبیعی قرارمی گیرد اکثر ساکنین آپارتمان از برای کم کردن آلودگیهای ناشی از گرد و غبار، بارش باران، ورود حشرات و پرندگان و کم شدن صداهای بیرون و همچنین جلوگیری از پرت انرژی گرمائی و سرمائی از این قسمت ساختمان ،پاسیو را از بام ساختمان مسقف می کنند که عمومی بوده و بخشی از مشاعات ساختمان است اما در طبقه اول به جز دلایلی که در بالا اشاره شد برای خصوصی کردن حریم پاسیو و استفاده از آن و امن کردن پاسیو از لحاظ افتادن اشیاء در پاسیو و همچنین اضافه کردن به فضای داخل ساختمان،  پوشش نورگیر برای پاسیو در نظر میگیرند.

در خصوص این سوال باید گفت از نظر شهرداری هر گونه سازه ی آهنی یا مصالحی در مشاعات ساختمان خارج از نقشه ی نهایی مشکل داشته و پایان کار را صادر نمیکند اما در خصوص پاسیو بعد از پایان کار میتوان با رضایت همسایگان پاسیو را مسقف کرد ، به این دلیل که تنها واحد همکف امکان استفاده از حیاط و مشکلی از نظر شهرداری ندارد.

محتوای تغییر وضعیت پوشش سقف حیاط خلوت با ورق پلی کربنات معمولا در بام خانه ها رایج است زیرا این متلایر باید تحت قوس اجرا شده و از طرفین آبچک یا شیروانی داشته باشد. اما اگر میخواهید پاسیو یا حیاط خلوتی را در طبقه اول بپوشانید ورق پلی کربنات پوشش ضعیفی برای آنجا می باشد. از لحاظ آب بندی ، بارپذیری ضعیف ، تهویه و بازشو غیر استاندارد طوریکه ارزش هزینه کردن ندارد و خواسته شما را از پوشش حیاط خلوت برآورده نمی کند و حتی در مواردی همچون بارندگی با صدای ناهنجار باعث آزار شما و طبقه بالایی می شود.در این مواقع اکثرا نورگیر حبابی بکار می آید زیرا هم محکم و آب بند است هم میتوان بازشو برای حباب ها تعبیه کرد که آب بند باشد و کار تهویه و دسترسی به سقف را هم انجام دهد، درعین حال که قابلیت عبور نور را نیز دارد.

در نصب ورق پلی کربنات علاوه بر جنس ،ضخامت و رنگ ورق ،یراق آالت و ابزار و نصاب با تجربه آشنا به جزئیات اجرائی خاص ورق پلی کربنات نقش عظیمی دارند .در مرحله اول کار نیاز به آهنگری و زیرسازی مخصوص طبق نقشه اجرائی تهیه شده توسط واحد طراحی )طبق دیتل اجرائی ورق پلی کربنات ،در نظر گرفتن بارپذیری، فاصله بین پروفیل ها طولی وعرضی و..( را دارد که اغلب با پروفیلهای آهن صورت میگیرد بعد از زیرسازی مرحله نصب و آب بندی ورق میرسیم.برای یک کار اصولی و استاندارد لازم است بجای متصل کردن مستقیم ورق به آهن از زهوار های مخصوص الستیکدار( با الستیک EPDM ) استفاده شود که هم زیبایی کار حفظ شود هم درزی برای انبساط و انقباض ورق باشد اینکار به عمر ورق میافزاید.این زهوار ها به واسطه الستیک ( EPDM ) که باعث خوردگی ورق پلی کربنات نمی شود برخلاف pvc که اغلب استفاده میشود بعلت قیمت ارزان دو تکه ورق را گرفته و خود با پیچ به آهن متصل میشود که هم آببند است هم اصولی. شایان ذکر است یک روی ورق پلی کربنات دارای مواد ضد اشعه یو وی می باشد که باید رو به آسمان قرار گیرد.