کاربرد نورگیرهای حبابی چیست؟

کاربرد نورگیرهای حبابی

نورگیرهای حبابی کوپل از نورگیرهای پر کاربرد هستند که از آن‌ها برای سقف‌ها به خصوص در قسمت سقف حیاط خلوت و سقف پاسیو استفاده می‌شوند. سقف نورگیر حبابی در شکل هایی مانند مربع، مستطیل، گنبدی، مخروطی، کمانی با توجه به استاندارد های جهانی از قبل ساخته شده اند. دلیل تنوع شکل آن‌ها بسته به نوع ساختمان و میزان استفاده شما از نور است. چون به صورت حبابی است و باعث افزایش میزان انعکاس نور محیط به داخل می‌شوند، به همین دلیل از شکل های مختلفی ساخته شده اند.

کاربرد نورگیرهای حبابی
کاربرد نورگیرهای حبابی

در ساختمان‌ها استفاده از نورگیر حبابی به عنوان سقفی کامل با آب بندی صد در صد می‌توان استفاده کرد. در وید نورگیر پاساژها و مراکز تجاری نیز می‌توان از نورگیر حبابی با طراحی سازه ای مناسب در هر دهنه ای استفاده نمود که به دلیل عمر طولانی توصیه می‌شوند. در پوشش استخرهای حیاط و استخر های زیر زمینی می‌توان با طراحی مناسب و استفاده از نورگیر حبابی مکانی زیبا را بدون دید از بیرون در اختیار داشت. از نورگیر های حبابی می‌توان در پوشش پاسیو، پوشش حیاط خلوت، انواع نورگیر های ساختمانی، مسکونی، رمپ، پارکینگ و نورگیر انواع پاساژها و مراکز خرید استفاده کرد.در زیر کاربرد این نورگیرها را به صورت کامل‌تر توضیح خواهیم داد.

 

پوشش سقف استخر

برای استفاده از استخرهای روباز در تمام فصول سال باید برای استخر سقفی مناسب تهیه و احداث شود تا در مواقعی که هوا سرد است و یا دید مزاحم بر روی استخر هست از پوشش سقف استخر استفاده نمود. سقف استخر می‌تواند به دو صورت ریلی و ثابت اجرا گردد. برای پوشش سقف استخر می‌توان از دو متریال نورگیر حبابی و نورگیر پلی کربنات استفاده نمود. در پوشش سقف استخر ریلی با متریال ورق پلی کربنات می‌توان استخر را دارای سقف عایق نمود که در فصول سرد هوا از طریق سقف به هیچ عنوان گرما و سرما به بیرون و داخل برودت نیابد. پوشش استخر به صورت ثابت نیز توسط نورگیر حبابی با ایزوگام ایزوله می‌شود که امکان باز و بسته شدن دیواده‌ها وجود دارد.

 

کاربرد نورگیرهای حبابی در پوشش سقف پاسیو

معمولا حیاط خلوت در ساختمان برای استفاده از نور طبیعی ساخته می‌شود. اما با پوشش سقف پاسیو می‌توان در هدر رفت انرژی و همچنین زیبایی ساختمان استفاده بهینه نمود. بیشتر افراد از این قسمت از فضای ساختمان برای قرار دادن گلدان های طبیعی استفاده می‌نمایند. اگر این قسمت مجهز به نورگیر سقفی پنجره های بازشو نیز باشد کاربرد بیشتری برای تهویه مناسب ساختمان و استفاده از هوای بیرون دارد.

کاربرد نورگیرهای حبابی در پوشش سقف حیاط خلوت و پاسیو
کاربرد نورگیرهای حبابی در پوشش سقف حیاط خلوت و پاسیو

برای پوشش سقف کاذب حیاط خلوت و پاسیو می‌توان از انواع متریال های موجود در بازار استفاده نمود. نورگیرهای حبابی یکی از این متریال‌ها می‌باشد. در گذشته از شیشه برای پوشش این مکان استفاده می‌شد. اما به دلیل ایجاد خطرات احتمالی هنگام وزش باد و یا وقوع اتفاق دیگر از شیشه برای این کار استفاده نمی شود. نورگیرهای پلی کربنات یک پوشش عالی برای این قسمت از ساختمان است.

 

کاربرد نورگیرهای حبابی در سقف مراکز تجاری

از آن جایی که پاساژها و مراکز تجاری مساحت زیادی دارند، تامین نور کافی در داخل ساختمان کار مشکلی است و برای این کار باید تعداد زیادی وسیله روشنایی در طول شبانه روز روشن باشد و این کار هزینه بسیار زیادی برای مغازه‌ داران پاساژ و نیز صاحبان مراکز تجاری خواهد داشت. نورگیر سقفی پاساژها با استفاده از نورگیرهای حبابی، صرف نظر از این که باعث زیباتر شدن نمای ساختمان می‌شود، هزینه‌ها را نیز به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. این نورگیرها به شکل حبابی ساخته می‌شوند و علاوه بر کارکرد مناسب، از طول عمر بالایی هم برخوردار هستند.

 

کاربرد نورگیرهای حبابی در پوشش سقف پارکینگ

سایبان پارکینگ اتومبیل منازل در محوطه و حیاط نصب می‌شود. این سایبان نوعی سقف برای ماشین های پارک شده در محوطه به حساب می‌آید. سایبان پارکینگ خودرو مخصوص همه ساختمان هایی که دارای محوطه باز برای پارک ماشین‌ها هستند. می‌توانند با استفاده از انواع متنوع سایبان، جای پارک مناسبی را مهیا کنند. از نظر شکل ظاهری و حتی مواد اولیه برای ساخت، سایبان ماشین با سقف پارکینگ سرپوشیده تفاوت دارد.

کاربرد نورگیرهای حبابی در پوشش سقف پارکینگ
کاربرد نورگیرهای حبابی در پوشش سقف پارکینگ

پوشش های مختلفی برای سقف پارکینگ استفاده می‌شود که می‌تواند در برابر عوامل مختلف محیطی و فیزیکی محافظت نماید. یکی از انواع متریال‌هایی که در پوشش سقف پارکینگ کاربرد دارد استفاده از نورگیرهای حبابی می‌باشد که برای اینکار بسیار شیک و بادوام هستند.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X