نورگیر چگونه در نوررسانی بهتر ساختمان کمک می کند؟

مزایای نورگیر در نوررسانی بهتر

امروزه  داشتن یک نورگیر مناسب به دلیل ایجاد روشنایی و برقراری هوای خنک در منازل اهمیت ویژه ای دارد. داشتن یک پنجره سقفی در اتاق منزل خود می تواند رویایی باشد و به خودتان وعده ی دیدن ماه و ستاره ها را در شب بدهید. وجود  یک نورگیر کمک می کند تا در تابستان هوای گرم خارج شود. چراکه هوای گرم سبک است و در ارتفاع قرار می گیرد و اگر خروجی هوا در سقف وجود داشته باشد هوای گرم راحت تر خارج می گردد. از طرفی دیگر در روزهای سرد زمستان به علت تابش مستقیم نور خورشید از طریق پنجره های سقفی، محیط اتاق خواب نورگیر شما سریعتر گرم می شود.

وجود نورگیر
خروجی هوا با استفاده از نورگیر

نورگیرها ی سقفی موجب روشن شدن ساختمان می گردند. نورگیرهای سقفی انواع مختلفی دارند که هر کدام زینت بخش، بخشی از فضای داخلی ما می باشد، با  سایه روشن همراه باشید تا به بررسی نقش نورگیر ها در نور رسانی  بهتر ساختمان بپردازیم.

نورگیرها ی سقفی
نورگیرها ی سقفی

نورگیر سقفی امروزه کاربردهای زیادی را برای ساختمان ها دارد. با توسعه منازل ساختمانی معمولا نور رسانی به ساختمان ها کاری بسیار دشوار شده است. در این میان یکی از بهترین روش هایی که می توانید نوررسانی به ساختمان های خود را بهبود دهید این است که از اقدام به ساخت نورگیر ساختمان کنید. زمانی که از نور در دکوراسیون فضای داخلی استفاده می شود باعث می شود که ما به راحتی بتوانیم محیط اطراف را ببینیم و به زیبایی های محیط اهمیت دهیم.

 

تاثیر نور در دکوراسیون فضای داخلی

به قول معروف از نظر هنر معماری هیچ فضایی فضای واقعی نیست مگر آینکه از نور طبیعی دارا باشد. درواقع می توان گفت که نور انواع متفاوتی از محیط هایی که پیرامون ماست را خلق خواهد کرد.

نورگیر
نورگیر

زمانی که روشنایی به اندازه کافی وجود داشته باشد رنگ، حجم و سایر موارد مربوط به اشیایی که در محیط قرار داده شده اند به زیبایی هرچه تمام تر جلوه می کند.

نورگیر بودن ساختمان یکی از مهم ترین مباحث در معماری می باشد که زمانی که قصد داریم کار طراحی ساختمانی را انجام دهیم باید به نورگیر بودن فضای ساختمان هم توجه داشته باشیم. برای انجام این کار بهتر است موقعیت و زوایای ساختمان را بررسی کنیم و منطقه ای که در طول روز نورخورشید بیشتری را دریافت می کند شناسایی کنیم. نورگیر سقفی به شکلی طراحی و ساخته شده که نور مناسبی را وارد ساختمان شما کنند.

روشنایی منزل با استفاده از نورگیر سقفی
روشنایی منزل با استفاده از نورگیر سقفی

بنابراین اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که در ساختمان خود با مشکل کمبود نور رو به رو هستید یکی از بهترین راه ها برای حل این مشکل استفاده از نورگیر سقفی است.

 

مزایای استفاده از نورگیر در سقف حمام

نورگیرهایی که در سقف حمام  قرار می‌گیرند فضای مناسبی برای تخلیه هوای مرطوب این اماکن بوجود می‌آورند. هوای خنک، گهگاه از همان مجرایی که نور وارد فضا می‌شود، جریان می‌یابد، اما غالباً هوای گرم است که از این فضا مجال بیرون رفتن پیدا می‌کند با پوشاندن پنجره ها میتوانید حریم خصوصی خود را حفظ کنید در حالی که همزمان از نور پنجره سقفی بهره می گیریدبرای بهره مندی از فواید نور خورشید، از یک نورگیر استفاده کنید.

نمونه نورگیر سقف حمام
نمونه نورگیر سقف حمام

بنابر این نصب یک پنجره شیشه ای در سقف حمام، وان و محیط حمام را روشن و دلپذیر می کند.

 

نورگیر سقفی آشپزخانه

از  مزیت نورگیرهای سقفی در محیط آشپزخانه می توان به فراهم کردن نور طبیعی این فضا اشاره کرد. نور به هر محیطی نشاط و انرژی می بخشد.  از آنجا که آشپزخانه به قلب خانه معروف است وجود نور کافی در این محیط باعث می شود تا با انرژی بیشتری بتوان در آن فعالیت نمود و با انرژی و انگیزه ی بیشتری آشپزی کرد. از طرفی نورگیر سقفی آشپزخانه ضمن روشن کردن این فضا، سبب روشن تر شدن سایر نقاط منزل هم می شود.

نورگیر آشپزخانه
نورگیر آشپزخانه

اگر در طراحی نورگیر از مدل بازشو آن استفاده کنید می توانید از مزایای آن بهره مند شوید. بازکردن بخشی از نورگیر سقفی آشپزخانه در تابستان باعث ورود هوای تازه به محیط خانه می شود. می توان گرمای ناشی از پخت و پز برای ساعات طولانی و استفاده از اجاق گاز را با باز کردن قسمت بازشو نورگیر برطرف ساخت.

طراحی قسمت های مختلف تعیین می کند که چقدر نور و گرما به داخل اتاق وارد شود. روش های مختلفی برای طراحی نورگیر شیشه ای وجود دارند و انواع آنها گوناگون است. برخی از آنها دارای پرده هایی با رنگ های مخصوص هستند تا مانع ورود اشعه UV شوند. برخی دیگر توسط عایق های خاصی ساخته شده اند که محیط را از سرمای زمستان محافظت کنند. بالکن، پاسیو، حیاط خلوت نورگیرسقف یا پنجره سقفی انتقال دهنده نور به فضاهای داخلی می‌باشد.

 

 نورگیر گلخانه

پروش گیاهان در منزل شرایط خاصی رامی طلبد و حتما باید گیاهان را در قسمتی از منزل قرار دهیم که نور کافی را دارا باشد چراکه برای رشد و نمو گیاهان نور طبیعی لازم است. با استفاده از نورگیر سقف حیاط خلوت وسقف پاسیو می توانید این نور را در محیط ساختمان خود تامین کنید.

نورپردازی بهتر گلخانه
نورپردازی بهتر گلخانه

قرارگیری نورگیر در قسمتی که گیاهان ساختمانی قرار دارند باعث نور رسانی به گیاهان شده است. تهویه مناسب هوا نیز می تواند به عنوان یکی دیگر از مزایای استفاده از این نورگیرها به شمار بیاید و استفاده از این نورگیرها  باعث می شود که از این طریق میزان رطوبت منزل کاهش پیدا می کند و شرایط بهتری را برای زندگی در ساختمان ایجادمی کند.

 

استفاده از نورگیر برای سقف حیاط خلوت

حیاط خلوت منزل مکانی دنج برای نشستن است. معمولا حیاط خلوت در ساختمان برای استفاده از نور طبیعی ساخته می شود. بیشتر افراد از این قسمت از فضای ساختمان برای قرار دادن گلدان های طبیعی استفاده می کنند. استفاده از نورگیر در این بخش از خانه باعث روشنایی محیط می شود و همچنین مانع  ورود گرد و غبار و باد و باران و… به داخل حیاط خلوت می شود. اگر این قسمت مجهز به نورگیر سقفی پنجره های بازشو نیز باشد کاربرد بیشتری برای تهویه مناسب ساختمان و استفاده از هوای بیرون دارد.

استفاده از نورگیر در حیاط خلوت
استفاده از نورگیر در حیاط خلوت

برای پوشش سقف حیاط خلوت می توان از نورگیرهای سقفی حیاط خلوت موجود در سایه روشن استفاده نمود. با ما از طریق شماره های ارتباطی موجود در سایت در ارتباط باشد تا مشاوره های لازم در این خصوص به شما داده شود.

با توجه به نکاتی که گفته شد انتخاب با شماست که تمایل دارید کدام قسمت از منزل خود نورگیر باشد. اما پیش از هر اقدامی برای خرید، اجاره و یا ساخت خانه خوب راجع به پنجره ها، میزان نورگیر بودن خانه و اتاق ها ، شمالی و یا جنوبی بودن خانه و مواردی از این دست تحقیق و بررسی کنید. چون نور و پنجره خانه را می توان یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب دانست. امیدوارم در این قسمت از سایت سایه روشن مطالب خوبی را در اختیارتان قرار داده باشیم.

 

استفاده از نورگیر برای گلخانه های بزرگ

این نوع گلخانه ها برای کشت گیاهان در حجم وسیع راه اندازی می شود. هدف از آن تولید محصولات مختلف کشاورزی و باغبانی است. از گل و گیاهان دکوری، دارویی گرفته تا مواد غذایی در گلخانه های بزرگ نگهداری می شود. وجود این نورگیرها باعث ایجاد نور طبیعی در گلخانه شده و شرایط مساعدس  برای رشد و نمو گیاهان ایجاد می کند.

وجود نورگیر در گلخانه
وجود نورگیر در گلخانه

برای نگهداری از گیاهان، دما، رطوبت، نور و میزان دی اکسید کربن به مداوم با دستگاه های مناسب اندازه گیری می شود. سقف آن با نورگیر که نور را به داخل گلخانه هدایت می کنند، پوشانیده می شود.  وجود گلخانه برای کشت محصولاتی صورت می گیرد که کشت آنها در شرایط عادی ممکن نیست. مثلا در یک منطقه سردسیر کاشت سبزی یا صیفی جات در فصل زمستان امکان پذیر نیست اما با ایجاد نور طبیعی در گلخانه می توان شرایطی را ایجاد کرد که حتی در روزهای یخبندان هم محصولات مورد نظر را بهره برداری کرد. دستیابی به این شرایط ایده آل با نصب نورگیر های سایه روشن محقق می‌گردد.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X