انواع سقف های حیات خلوت و پاسیو ساختمان

سقف های حیات خلوت و پاسیو

معنی لغوی پاسیو را به معنای نورگیر می‌باشد. معمولاً سقف های حیات خلوت و پاسیو در حیاط خلوت ها و مکان هایی که برای پرورش گل و گیاه تعبیه شده است. سقف پاسیو و یا سقف حیاط خلوت و پاسیو ساختمان، سقفی است که حالت نورگیری دارد و در طول روز نور بیرون را به داخل خانه منتقل می‌کند و باعث روشن تر شدن خانه با نور طبیعی می‌گردد. معمولاً سقف حیات خلوت و پاسیو در حیاط خلوت ها و مکان هایی که برای پرورش گل و گیاه تعبیه شده است کار می‌شود.

سقف حیات خلوت
نمونه ای از سقف حیات خلوت و پاسیو ساختمان

پاسیو، بالکن و ایوان و حیاط خلوت کلمه هایی هستند که گاهی جای یکدیگر به کار می‌روند. این کلمه ها تا حدودی به هم شبیه هستند اما تفاوت های نیز با هم دارند. پاسیو معنی مشابهی شامل حیاط خلوت، نورگیر، بخشی از آپارتمان به صورت باغچه و یا گلخانه دارد که در سال های اخیر طرفداران بسیار زیادی دارد و اکثر افراد گوشه ای از خانه یا آپارتمانشان را به ساخت پاسیو اختصاص می‌دهند. سقف پاسیو علاوه براین که باعث تابش آفتاب می‌شود در بیشتر موارد از ورود گردو غبارو ریزش های جوی به داخل جلوگیری می‌کند.

 

معرفی سقف پاسیو

سقف پاسیو، سقفی شفاف جهت عبور نور به داخل می‌باشد. سقف های پاسیو، نورگیر سقفی می‌باشند که در حیاط خلوت و یا داخل خانه های ویلایی گذاشته می‌شود، تا در تمام ساعت های روز نور را از فضای بیرون به داخل منتقل کند. سقف پاسیو انواع مختلفی دارد و افراد می‌توانند بر حسب نیاز و سلیقه سقف های پاسیو خود را انتخاب نمایند. پاسیو ها معمولاً در خانه های ویلایی و حیاط دار کاربرد بیشتری دارند. برای رساندن نور به داخل خانه علاوه بر پاسیو، پنجره ها نیز نقش مهمی دارند اما از آنجا که جهت تابش نور خورشید در طول روز تغییر می‌کند سقف پاسیو ارزان بهترین گزینه برای رساندن نور از بیرون به داخل خانه می‌باشد‌.

نمونه ای از پاسیو
سقف های حیات خلوت و پاسیو

سقف پاسیو موجب پاک ماندن منزل یا ساختمان از آلودگی هایی نظیر گردو غبار می‌شود و در ساختمان کارامد بوده و تاثیر بهتری برای ساکنان خواهد داشت. بیشترکاربرد این سقف برای بستن و مسقف کردن پاسیو می‌باشد. سقف پاسیو باید زیبا طراحی شود طراحی زیبا سقف پاسیو بر نمای ساختمان نیز تاثیر به سزایی دارد و موجب اثر مثبت بر روی افراد ساکن ساختمان می‌شود.

 

جنس سقف های حیات خلوت و پاسیو

سقف های حیات خلوت و پاسیو باید دارای جنس بهتر و کیفیت مناسب تری باشد تا در برابر خطرات و آسیب های وارد شده مقاومت بیشتری را دارا باشد. سقف پاسیو باید به زیبا طراحی شود طراحی زیبا سقف پاسیو بر نمای ساختمان نیز تاثیر به سزایی دارد و موجب اثر مثبت بر روی افراد ساکن ساختمان می‌شود.

سقف پاسیو
نمونه ای از سقف های حیات خلوت و پاسیو

بیشترین کاربرد نورگیرها و سقف پاسیو مربوط به گلخانه های ساختمانی می‌باشد این نورگیر ها در رنگ ها و طرح های متفاوتی عرضه می‌شود. استفاده از نورگیر های شفاف و بدون رنگ برای کسانی که خواهان نور خورشید هستند و می‌خواهند فضایی با 100 نور داشته باشند انتخاب مناسبی می‌باشد و موجب بهره مند شدن و استفاده افراد از نور طبیعی خورشید می‌گردد. پوشش سقف پاسیو موجب صرفه جویی در مصرف انرژی شده و نقش عایق صوتی و آببندی را دارد علاوه بر ان در برابر عوامل جوی چون برف از بارپذیری بالایی برخوردار می‌باشد.

 

نورگیر سقف پاسیو

نورگیر سقف پاسیو، نورگیر به فضای باز در ساختمان اطلاق می‌شود. در ساختمان های تاریک، نورگیر امکان تهویه هوا و روشنایی را فراهم می‌آورد در ساختمان ها برای انعکاس بیشتر نور از بلوک شیشه ای استفاده می‌شود.

 

سقف های گلخانه
سقف های حیات خلوت و پاسیو ساختمان

نورگیر سقف های حیات خلوت و پاسیو در کاهش انرژی الکتریکی کاربرد دارند همچنین می‌توان از درون منظره ی بیرون را نظاره کرد. سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت منازل معمولا بصورت بلا استفاده و فقط جهت نورگیر ساختمان استفاده می‌شود که به دلیل ورود گرد و خاک و…. علاوه بر غیر استفاده بودن، مشکلاتی را نیز برای صاحبان منازل ایجاد می‌کند.

همچنین آب برو برای کل سقف در نظر گرفته می‌شود که مشتری می‌تواند به راحتی سقف را در صورت نیاز شستشو نماید. و در صورت نیاز مشتری به تهویه هوا‏‏، بر روی قسمت حباب نورگیر یک دستگاه بازشو نیز قرار می‌گیرد. همچنین این نورگیر ها (برای سقف حیاط خلوت)قابلیت تبدیل به حالت بازشو را دارند که برای سیرکولیشن هوا مناسب می‌باشد.

 

انواع سقف پاسیو ارزان قیمت

امروزه از مواد مختلفی جهت زیبایی و کاربردی نمودن این قسمت از منزل استفاده می‌شود.

مصالحی همچون: پلی کربنات، فایبرگلاس و نورگیر حبابی همگی مصالحی است که جایگزین بسیار مناسب برای شیشه های قدیمی هستند.

سقف پاسیو ارزان دارای انواع مختلفی است و بر اساس اندازه، نوع و کیفیت قیمت های متفاوتی دارد‌.

نورگیر گلخانه
نورگیر پاسیو

اگر طرفدار سقف پاسیو ارزان هستید می‌توانید با در نظر گرفتن کیفیت پاسیوی مناسب را جهت نصب در منزلتان انتخاب کنید. امروزه سقف های پلی کربناتی و نورگیر حبابی از پرطرفدارترین سقف های پاسیو می‌باشند‌.

 

مزایای سقف پاسیو

همانطور که می دانیم سقف حیاط خلوت و پاسیو از تابش نور مستقیم به داخل خانه جلوگیری می‌کند و این ویژگی باعث می‌شود که از پوسیدگی و خراب شدن لوازم خانه به دلیل تابش نور مستقیم جلوگیری گردد‌. یک سقف پاسیو و نورگیر سقفی، فضای پاسیو را از باد و باران محافظت می‌کند و محیطی را فراهم می‌سازد که افراد بتوانند در روزهای بارانی و یا روزهای گرم و آفتابی به راحتی از پاسیو استفاده کنند‌.

 

مدلی زیبا از یک پاسیو
مدلی زیبا از یک پاسیو

در برخی از سقف های پاسیو از شیشه هایی استفاده شده است که اشعه مضر خورشید را از خود عبور نمی‌دهند و استفاده کنندگان را از خطرات احتمالی آن حفظ می کنند. خنک کردن‌ خانه در روزهای بسیار گرم تابستان نیز از مزایای یک سقف پاسیو ارزان می‌باشد.

 

مدل های سقف پاسیو

مدلهای سقف پاسیو انواع مختلفی دارد و افراد می‌توانند با توجه به سلیقه و نیازی که دارند نوع مورد علاقه خود را در انواع نورگیر سقفی ساده و یا نورگیر حبابی انتخاب کنند. در یک تقسیم بندی پاسیوها به دو نوع شیشه ای و پلی کربنات تقسیم می‌شوند. از انواع این سقف ها می‌توان به سقف های حیات خلوت و پاسیو ریلی و یا ثابت اشاره کرد که هریک مزایای خاص خود را دارد. در سقف پاسیو طبقه اول نیز می‌توان از مدل های مختلفی استفاده کرد.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در خصوص بهترین نوع نورگیر متناسب با نیاز ساختمان خود با مشاوران سایه روشن از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

 

نوع شیشه ی مصرفی در پاسیو ها

نوع شیشه ای پاسیو ها دارای اسکلتی از جنس آلومینیوم و شیشه های سکوریتی هستند. در نوع پلی کربناتی به جای شیشه های سکوریتی از پلی کربنات ها استفاده می‌شود. پلی کربنات ها همانند شیشه شفاف هستند.

امروزه به دلیل دوام بالا و ایزولاسیون بهتر پلی کربنات ها نسبت به شیشه از پاسیو های پلی کربناتی استفاده می‌کنند. ایزولاسیون بالای پاسیو های پلی کربناتی باعث می شود که حرارت کمتر بین دو محیط جابجا گردد.

Types of roofs of privacy and patios of buildings

یک مزیت دیگر پاسیو های پلی کربناتی این است که این پاسیو ها در هنگام شکستن و خرد شدن بر اثر ضربه یا زلزله حالت تیز و برنده پیدا نمی‌کنند و باعث وارد شدن صدمه به افراد نمی‌گردند سقف حیاط خلوت و پاسیو از لحاظ نوع ساختار نیز به نورگیر سقفی ثابت، متحرک و نورگیر حبابی تقسیم می‌شوند‌.

 

چگونگی نصب سقف بر روی پاسیو

برای نصب سقف های حیات خلوت و پاسیو با هر کدام از مواد گفته شده لازم است که ابتدا پایه هایی برای نصب این مصالح بر روی سقف پاسیو اجرا و نصب شود. این پایه ها از مواد مختلفی همچون: آهن و یا فولاد ضد زنگ است. با توجه به سطح این قسمت طراح داخلی منزل از انواع نورگیر سقفی با طراحی های مختلف استفاده می‌کند. نکته مهم در اجرای سقف پاسیو شیب دار نمودن این قسمت برای عدم نفوذ رطوبت برف و باران به داخل است.

همچنین برای مقاومت بیشتر لازم است که کاملا این قسمت توسط چسب های آب بندی عایق شود. بعد از نصب پایه ها می‌توان از هر نوع مصالح مورد علاقه بر روی این قسمت برای زیبایی بیشتر سقف های حیات خلوت و پاسیو استفاده نمود.

نمونه ای از سقف بکار رفته شده نورگیر حبابی را مشاهده
نمونه ای از سقف بکار رفته شده نورگیر حبابی را مشاهده

امروزه نوع نورگیر حبابی مورد توجه افرادی بسیاری قرار گرفته است. زیبایی و کارایی و همچنین رنگ بندی مختلف این نوع نورگیرها باعث شده است که بتوان آن را با هر نوع دکوراسیون داخلی هماهنگ نمود. علاوه بر آن جنس این نورگیرها، آنها را در برابر انواع صدمات احتمالی مقاوم نموده است. این نورگیرها به صورت دو جداره نیز طراحی و تولید می‌شوند که علاوه بر زیبایی استقامت بیشتر و عمر طولانی تری به آن می‌بخشد.

 

قیمت انواع سقف های حیات خلوت و پاسیو

برای اینکه سقف های حیات خلوت و پاسیو در منزل شما بر زیبایی و جذابیت منزل شما بیفزاید لازم است که در انتخاب پوشش برای این قسمت نهایت دقت را نمایید. استفاده از متریال های مختلف علاوه بر زیبایی به این قسمت کارایی بیشتری می‌دهد.

 

سقف حیات خلوت و پاسیو
سقف حیات خلوت و پاسیو

توجه نمایید که استفاده از هر نوع متریال برای پوشش پاسیو با توجه به متراژ این قسمت برآورد می‌شود. اگر طالب نوع ارزان پوشش هستید، می‌توانید از انواع شیروانی و یا آردواز برای پوشش استفاده نمایید. در سطح دوم قیمت سقف پاسیو نورگیرهای حبابی و متریال پلی کربنات قرار می گیرد. در رده های بعدی نیز از انواع متریال به عنوان پوشش می‌توان سود برد. البته می‌توان از پلی کربنات با چندین لایه نیز برای پوشش استفاده نمود. این کار باعث می‌شود تا علاوه بر ایجاد استقامت بیشتر بر قیمت سقف نیز افزوده شود.

استفاده از سقف های پارچه ای هم می‌تواند گزینه دیگری برای سقف های پاسیو و حیاط خلوت خانه شما باشد. این سقف ها جلوی نور مزاحم را می‌گیرند و در عین حال باعث می‌شوند که اختلالی در تهویه هوای پاسیو ایجاد نشود.

 

Types of roofs of privacy and patios of buildings
نمونه ای ازسقف حیات خلوت و پاسیو

هم چنین پارچه ای که در سقف استفاده می‌شود می‌تواند متناسب با دکوراسیون داخلی فضای شما انتخاب شود تا هماهنگی بیشتری را در فضا شاهد باشید. همچنین می‌توانید هر زمان لازم بود به راحتی آنها را جمع کنید یا پارچه آنها را بدون هزینه خیلی زیاد تعویض کنید.

 

سقف های مشبک آلومینیومی

سقف های مشبک آلومینیومی تواند جذابیت فضای پاسیو و حیاط خلوت خانه شما را بیشتر کند. این سقف ها علاوه بر مقاومت خوبی که دارند با طرح ها و نقش های مختلفی که دارند باعث می‌شود تا شما دست بازتری برای انتخاب داشته باشید. به بازی های نور و سایه ای که این سقف ها ایجاد کرده اند توجه کنید تا متوجه شوید که استفاده از این سقف ها در فضاهای مدرن تا چه اندازه می‌تواند بر زیبایی حیاط و پاسیوی خانه شما تاثیر گذار باشد.

 

مهمترین مسائل پوشش سقف های حیات خلوت و پاسیو

کم نشدن نور طبیعی نورگیر ساختمان که معمولا در آپارتمان ها از حیاط خلوت و پاسیو ها تامیین می‌گردد. آببندی صد در صد کار تا بتوان از فضای پاسیو و حیاط خلوت نهایت بهره را برد، قابلیت بازشو بودن برای سیرکولسشن هوا، قابلیت شستشوی سقف، شیب مناسب سقف، امنیت و…

 نورگیر های حبابی می‌توان پوشش مناسبی برای سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت باشند که بدلیل آببندی صد در صد و نوردهی عالی و قابلیت بازشو می‌توان از این فضا ها به عنوان اشپز خانه دوم، اتاق بچه، کتابخانه و… استفاده نمود.

نورگیر حبابی از دو قسمت پایه فایبر گلاس و حباب از جنس اکریلیک تایوانی تشکیل شده اند که پس از طراحی و انتخاب سایز مناسب برای محل در کنار یکدیگر بر روی سازه مهندسی طراحی شده قرار می‌گیرند. سپس دور کار با ورق گالوانیزه به صورت فلشینگ ورق کاری می‌شود، سپس کل پایه ها و ورق گالوانیزه ایزوگام می‌شود که باعث آببندی صد در صد فضای مورد نظر می‌گردد.

نمونه نورگیرحبابی پاسیو
نمونه نورگیر حبابی پاسیو

که برای رعایت نمودن موارد بالا می‌توان با قاطعیت می‌توان عنوان کرد که بهترین پوشش برای سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت پوشش به وسیله نورگیر حبابی می‌باشد. در تصویر بالا نمونه ای از نورگیر حبابی را مشاهده می‌نمائید. برای مشاهده سایر نورگیرها و نمونه کارهای سایه روشن کلیک نمایید.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X