گلخانه پلی کربنات و همه آنچه که باید بدانید

گلخانه پلی کربنات

گلخانه پلی کربنات یکی از انواع گلخانه‌ها می‌باشد که از ورقه‌های پلی کربنات به جای پوشش پلاستیکی و معمول گلخانه‌ها استفاده می‌شود. ورقه‌های پلی کربنات دارای قیمت‌های مختلفی هستند که گاها نسبت به سایر موارد گران‌تر می‌باشند ولیکن با توجه به اینکه تاثیر خوبی در خصوص عبور نور دارند و همچنین مقاومت خوبی نیز از خود نشان می‌دهند در حال حاضر بسیار مورد توجه باغبان‌ها و علاقمندان به این عرصه قرار گرفته است. در این مقاله از سایت سایه روشن قصد داریم نکات ساخت گلخانه با پلی کربنات و مزایای آن را توضیح دهیم، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

ساخت و اجرای گلخانه پلی کربنات

ورق‌های پلی کربنات دو جداره و همچنین نوع ضخیم کرکره‌ای آن در حال حاضر برای پوشش گلخانه رواج زیادی دارد. نوع دو جداره آن که برای پوشش دیواره مناسب است قیمتی تقریبا معادل شیشه دارد، اما نوع کرکره‌ای آن که برای پوشش سقف گلخانه بسیار مناسب است از شیشه گران‌تر است. با وجود اینکه پلی کربنات قابلیت انتقال حرارت کمتری نسبت به شیشه دارد و هزینه‌های انرژی مصرفی را کاهش می‌دهد اما قابلیت انتقال نور کمتری نسبت به شیشه دارد.

ساخت و اجرای گلخانه پلی کربنات
ساخت و اجرای گلخانه پلی کربنات

همچنین به دلیل نفوذ پذیر بودن فضای خالی بین دوجداره آن پس از مدتی شروع به کدر شدن می‌کند و از قابلیت انتقال نور آن باز هم کم می‌شود. البته اگر ورق‌های پلی کربنات به درستی نصب و آب بندی نگردد و رطوبت به فضای خالی بین آن راه پیدا کند باعث ایجاد فضای مناسبی برای تشکیل انواع آفت نیز می‌گردد.

 

مزیت استفاده از پلی کربنات در گلخانه‌ها

اغلب فکر می‌کنیم کلمات «پلاستیک» و «دوام» کنار هم قرار نمی‌گیرند اما وقتی حرف گلخانه پیش می‌آید، همنشینی آن‌ها ضروری است. مقاومت بالای پلی‌کربنات باعث شده تا در طراحی و ساخت گلخانه، خصوصاً در مقایسه با مصرف سنتی شیشه، مورد توجه قرار گیرد. پلی کربنات ۲۵۰ برابر بیشتر از شیشه در برابر ضربه مقاوم است و در برابر خش و خراش هم با شیشه برابری می‌کند.

مزیت استفاده از پلی کربنات در گلخانه‌ها
مزیت استفاده از پلی کربنات در گلخانه‌ها

ورق‌های پلی کربنات سبک هستند و قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند. وزن آن یک ‌ششم شیشه است و مشکل شکنندگی ندارد. یکی دیگر از تفاوت‌های شیشه و پلی‌کربنات کیفیت عایق‌ بندی است. پلی‌کربنات از نظر عایق ‌بندی حدود دو برابر موثرتر از شیشه عمل می‌کند و نوع دولایه‌ی آن پنجاه درصد دما را کاهش می‌دهد. همین ویژگی‌ها باعث می‌شود گرایش استفاده از پلی کربنات به مرور زمان افزایش یابد.

 

قبل از خرید پلی کربنات به نوع، ضخامت و اندازه ورق توجه کنید

اولین فاکتور مهم قبل از خرید ورق پلی کربنات توجه به منطقه و محل زندگی مورد نظر شماست. اگر در یک محل سردسیر زندگی می‌کنید و احتمال بارش برف در آنجا زیاد است پس باید ضخامت بالایی برای ورق پلی کربنات انتخاب کنید و اگر در یک مکان گرمسیر زندگی می‌کنید پس بهتر است ضخامت کمتری برای این ورق ها انتخاب کنید.

قبل از خرید به نوع، ضخامت و اندازه ورق توجه کنید
قبل از خرید به نوع، ضخامت و اندازه ورق توجه کنید

همچنین از این ورق‌ها در انواع مات و شفاف استفاده شده، اما برای گلخانه از نوع شفاف تک جداره، دو جداره و یا چند جداره استفاده می‌گردد. به طور کلی نوع دو جداره تا 25% بیشتر از نوع تک جداره مانع هدر رفتن گرمای داخل شده و 95% نور خورشید را از خود عبور می‌دهد. همچنین از ورق پلی کربنات دو جداره بیشتر برای دیواره‌های گلخانه استفاده می‌گردد.

 

دلایل استفاده از گلخانه پلی کربنات

در حال حاضر احداث و ساخت گلخانه پلی کربنات رواج بسیار یافته است. هر چند که ممکن است به نظر برسد که از لحاظ قیمت به نسبت سایر انواع گلخانه‌ها بیشتر است اما به دلایلی که در ادامه مطلب بیان خواهیم کرد راه اندازی گلخانه‌های پلی کربنات توصیه می‌شود.

1- وزن بسیار سبک پلی کربنات نسبت به شیشه.

2- کاهش مصرف سوخت از 40% تا 55%.

3- قابلیت انعطاف پذیری پلی کربنات.

4- مقاومت بیشتر گلخانه پلی کربنات.

دلایل استفاده از گلخانه‌های پلی کربنات
دلایل استفاده از گلخانه‌های پلی کربنات

5- عمر بیش از 10 سال پلی کربنات در مقایسه با عمر یک ساله شیشه و پلی اتیلن.

6- مقاومت در مقابل بادهای خیلی شدید و همچنین هنگام وزیدن باد شلاق نمی‌زند.

7- صرفه جویی در مصرف سوخت.

8- خنثی نمودن فشار منفی یا مکش به هنگام وزش باد به علت باز نمودن تعدای از پنجره‌ها.

9- حذف دیوار چینی به ارتفاع پنجاه سانتی‌متر محیط گلخانه.

10- پلی کربنات نسبت به شیشه ارزان‌تر و سبک‌تر است.

 

صرفه جویی در مصرف انرژی با گلخانه پلی کربنات

در سال‌های اخیر برای ساخت گلخانه استفاده از پلی‌کربنات به جای نایلون و شیشه روند افزایشی داشته و این یعنی پلی‌کربنات ماده‌ای به به‌صرفه است. توانایی عبور نور، مهم‌ترین مسئله در انتخاب پوشش گلخانه است و در هر ماده‌ای جذب نور متفاوت است. نود درصد نور از پلی کربنات عبور می‌کند به این ترتیب هزینه‌ی سیستم تهویه را در تابستان کاهش می‌دهد. همچنین در زمستان که خورشید مایل می‌تابد بیشترین میزان نور را جذب می‌کند و مقاومت گرمایی آن هم بالاست. به طور کلی باید ماده‌ای انتخاب کنیم که در داخل گلخانه، سرما و گرما را در فصول مختلف به تعادل برساند. پس استفاده از پلی کربنات باعث اتلاف کمتر انرژی می‌شود و می‌توان سالانه سی لیتر سوخت مایع به ازای هر متر مربع صرفه‌جویی کرد. همچنین ورق‌های پلی‌کربنات ضد حریق هستند و موقع آتش‌سوزی ذوب می‌شوند که این خاصیت مانع گسترش آتش می‌شود.

Comments (03)

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X